MENU
  • Zniżka 50% - wejście na strefę basenową
Jesteś tutaj: WYCIECZKI
I ATRAKCJE
Historyczno-kulturowe

Historyczno-kulturowe

Chochołów

Chochołów

Chochołów, a w szczególności jego centralna część to żywy skansen budownictwa regionalnego, zabytek klasy zerowej - przyciąga rzesze turystów z całego świata. Tutejsze drewniane chałupy i zagrody góralskie, zbudowane w starym podhalańskim stylu, pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku i zostały uznane przez UNESCO zabytkami klasy „0”.

Jan Nepomucen

Jan Nepomucen

Przy skrzyżowaniu głównej drogi biegnącej przez Chochołów z lokalną drogą prowadzącą do Cichego i Miętustwa stoi figurka św Jana Nepomucena.

Kościół Chochołów

Kościół Chochołów

Pierwszy drewniany kościółek w Chochołowie wzniósł  w 1630 roku sołtys Tomasz Bartłomiej Chochołowski  . Patronem kościółka został św. Jacek Odrowąż, a posługę duszpasterską sprawowali tu Dominikanie. 

Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego jest filią Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego. Muzeum mieści się w zabytkowej chałupie należącej do zamożnego gospodarza, Jana Bafii.

Kurierzy Tatrzańscy

Kurierzy Tatrzańscy

Podczas II wojny światowej, kiedy polska była pod okupacją niemiecką, polski ruch oporu starał się utrzymywać łączność z rządem na emigracji. Pośredniczyli w tym głównie kurierzy, którzy przenosili pocztę, broń pieniądze, prasę podziemną, materiały wybuchowe oraz przeprowadzali przez granice osoby zarówno cywilne jak i wojskowe.

Izba Regionalna - pracownia rzeźbiarska JAN ZIĘDER

Izba Regionalna - pracownia rzeźbiarska  JAN ZIĘDER

Jan Zięder jest artystą-rzeźbiarzem amatorem. Swojego fachu uczył się od najmłodszych lat. Jego rzeźby cieszą oczy coraz większe rzesze turystów zaglądających do jego domu – pracowni, w której oprócz fachu i dzieł artysto można zobaczyć wyposażenie i wygląd typowej chałupy góralskiej.

Adres: Chochołów 28 Kontakt: tel. 607 750 908

Kościół Witów

Kościół Witów

Kościół w Witowie pw. MB Szkaplerznej

Zbudowany w stylu podhalańskim: drewniana konstrukcja zrębowa, jednonawowy, przyziemie nawy otoczone podcieniami, dwuspadowy dach kryty gontem, wieża sygnaturowa z ostrosłupowym hełmem. Wewnątrz znajduje się neogotycki ołtarz główny z MB Szkaplerzną, św. Kazimierzem i Franciszkiem z Asyżu, który wykonała firma F. Prinotha z Tyrolu. 

Kaplica Św. Anny na Płazówce

Kaplica Św. Anny na Płazówce

Pomysłodawcą i głównym fundatorem budowy kaplicy był ks. Jan Stopczyński, proboszcz parafii w Podhajcach k. Tarnopola, póżniej proboszcz parafii św. Marii Magdaleny we Lwowie. Dziekan Grodzki, dyrektor Szkoły Wydziału P.P. Benedyktynek Łacińskich we Lwowie.

Kościół Dzianisz

Kościół w Dzianiszu powstał w latach 1932-1937 w wyniku rozbudowy kaplicy. Świątynia jest ustawioną na wysokiej kamiennej podmurówce budowlą z drewna, o układzie bazylikowym. Budowla świątyni nawiązuje do tradycji podhalańskich. Drewniana konstrukcja zrębowa, dach kryty gontem. Ołtarz główny i ołtarze boczne, pochodzące z lat pięćdziesiątych, mają formę tryptyków. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, patronki kościoła, namalowany przez Adama Witkowskiego. Msze święte: Niedziela: 8:00, 11:00, 17:00, dni powszednie: 18:00 (w lecie), 17:00 (w zimie).

Następna strona

                      Lokalna     OrganizacjaTurystyczna                        "Chocholowski"

               Chochołów 40 
          34 – 513 Chochołów

            tel. 18 26 578 12

 e-mail: lotchocholowski@gmail.com

 Zarząd LOT:


PREZES: Bogdan Sroka

WICEPREZES: Kazimiera Bzdyk

SKARBNIK: Danuta Hudyga

      

Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk w Chochołowie

http://chocholowskilot.eu/photo/pobrane_hosting_5f12c6d53f10e.jpghttp://chocholowskilot.eu/photo/stret1_5fca3fd2a467d.png

                                                                             

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl