• Zniżka 50% - wejście na strefę basenową
Jesteś tutaj: Atrakcje Historyczno-kulturowe

Historyczno-kulturowe

Diorama

Diorama

Tuż obok sklepu z produktami spożywczymi znajduje się Diorama - dzieło rzeźbiarskie obrazujące życie w tradycyjnej wsi podtatrzanskiej na przełomie XVII – XIX wieku. Wiele drewnianych miniatur ludzi i zwierząt ożywa tu na powierzchni 4m².

Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego jest filią Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego. Muzeum mieści się w zabytkowej chałupie należącej do zamożnego gospodarza, Jana Bafii.

Jan Nepomucen

Jan Nepomucen

Przy skrzyżowaniu głównej drogi biegnącej przez Chochołów z lokalną drogą prowadzącą do Cichego i Miętustwa stoi figurka św Jana Nepomucena.

Chałupy w Chochołowie

Chałupy w Chochołowie

Chochołów, a w szczególności jego centralna część to żywy skansen budownictwa regionalnego, zabytek klasy zerowej - przyciąga rzesze turystów z całego świata. Tutejsze drewniane chałupy i zagrody góralskie, zbudowane w starym podhalańskim stylu, pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku i zostały uznane przez UNESCO zabytkami klasy „0”.

Kurierzy Tatrzańscy

Kurierzy Tatrzańscy

Podczas II wojny światowej, kiedy polska była pod okupacją niemiecką, polski ruch oporu starał się utrzymywać łączność z rządem na emigracji. Pośredniczyli w tym głównie kurierzy, którzy przenosili pocztę, broń pieniądze, prasę podziemną, materiały wybuchowe oraz przeprowadzali przez granice osoby zarówno cywilne jak i wojskowe.

Twórczość ludowa

Twórczość ludowa

Jan Zięder jest artystą-rzeźbiarzem amatorem. Swojego fachu uczył się od najmłodszych lat. Jego rzeźby cieszą oczy coraz większe rzesze turystów zaglądających do jego domu – pracowni, w której oprócz fachu i dzieł artysto można zobaczyć wyposażenie i wygląd typowej chałupy góralskiej. Adres: Chochołów 28 Kontakt: tel. 18 275 71 66

LASY WSPÓLNOTY LEŚNEJ UPRAWNIONYCH OŚMIU WSI

Największym bogactwem terenów zachodniej części Podhala są lasy zarządzane przez Wspólnotę Leśną Uprawnionych 8-miu Wsi w Witowie. Historia własnościowa tych lasów jest bardzo długa i bogata co dodatkowo podwyższa ich wartość. Wszystko zaczęło się w czasie rozbiorów. Do 1772 roku lasy Tatrzańskie były własnością królewską i zarządzał nimi starosta.

Szlak papieski w Dolinie Chochołowskiej

Papież Jan Paweł II kochał Tatry. Często wędrował po szlakach, zanim jeszcze został powołany na stolicę Piotrową. Później, jako Papież również dwukrotnie Tatry odwiedził i często o nich wspominał. Podczas pielgrzymki w roku 1983 Papież przybył dnia 23 czerwca na krótki wypoczynek do Doliny Chochołowskiej w Tatrach.

Kościół Chochołów

Kościół Chochołów

W latach 1853-66, na miejscu drewnianej świątyni z XVII w., wzniesiono z miejscowego piaskowca kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka. Wewnątrz neogotyckiej świątyni znajdują się freski Walerego Eliasza z 1871 r., dwa obrazy Wojciecha Eliasza oraz obraz Św. Trójcy będący częścią tryptyku z XVI w. Fundatorem nowej świątyni był znany na Podhalu kaznodzieja, pochodzący z Chochołowa ks. Wojciech Blaszyński.

Dzwonnice laterańskie: Witów, Koniówka

Dzwonnice laterańskie: Witów, Koniówka

Dzwonnica w Witowie została zbudowana w 1907 przez Józefa Tylkę. Do dziś jest to własność prywatna rodziny Tylka. Dzwonnica byłaa używana w latach: 1907 – 1939. Dzwonnice tego typu pełniły przede wszystkim funkcje informacyjne: codziennie o 12 dzwoniono na Anioł Pański oraz ostrzegawcze: w czasie burz, nawałnic, pożarów, powodzi.

Następna strona
Lokalna Organizacja Turystyczna Chochołowski
Chochołów 40 
34 – 513 Chochołów
Zarząd LOT:
PREZES: Bogdan Sroka

WICEPREZES: Kazimiera Bzdyk

tel. 501492062,
e-mail: bzdyk.kazimiera@gmail.com

e-mail: lotchocholowski@gmail.com


 

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl