MENU
  • Zniżka 50% - wejście na strefę basenową
Jesteś tutaj: WYCIECZKI
I ATRAKCJE
Historyczno-kulturowe

Historyczno-kulturowe

Kaplica Św. Jana w Dolinie Chochołowskiej

Kaplica Św. Jana w Dolinie Chochołowskiej

    Dzięki staraniom Klementeny ze Słowińskich Homolacz i jej męża Emanuela, właścicieli dóbr zakopiańskich, w latach 1845 do 1847r z części parafii, w Chochołowie i w Poroninie powstała Parafia w Zakopanem. W dekrecie cesarskim z dnia 27 sierpnia 1845r. zostały określone jej granice.
Z parafii Chochołów odłączono Dolinę Chochołowską, Dolinę Kościeliską, Polany Witowskie, Kościelisko i zachodnią część Zakopanego po Biały Potok

Szlak papieski w Dolinie Chochołowskiej

Papież Jan Paweł II kochał Tatry. Często wędrował po szlakach, zanim jeszcze został powołany na stolicę Piotrową. Później, jako Papież również dwukrotnie Tatry odwiedził i często o nich wspominał. Podczas pielgrzymki w roku 1983 Papież przybył dnia 23 czerwca na krótki wypoczynek do Doliny Chochołowskiej w Tatrach.

Dzwonnice laterańskie: Witów, Koniówka

Dzwonnice laterańskie: Witów, Koniówka

Dzwonnica w Witowie została zbudowana w 1907 przez Józefa Tylkę. Do dziś jest to własność prywatna rodziny Tylka. Dzwonnica byłaa używana w latach: 1907 – 1939. Dzwonnice tego typu pełniły przede wszystkim funkcje informacyjne: codziennie o 12 dzwoniono na Anioł Pański oraz ostrzegawcze: w czasie burz, nawałnic, pożarów, powodzi.

LASY WSPÓLNOTY LEŚNEJ UPRAWNIONYCH OŚMIU WSI

Największym bogactwem terenów zachodniej części Podhala są lasy zarządzane przez Wspólnotę Leśną Uprawnionych 8-miu Wsi w Witowie. Historia własnościowa tych lasów jest bardzo długa i bogata co dodatkowo podwyższa ich wartość. Wszystko zaczęło się w czasie rozbiorów. Do 1772 roku lasy Tatrzańskie były własnością królewską i zarządzał nimi starosta.

Bachledówka

Bachledówka

Wzgórze Bachledówka, stanowiąca najwyższą części wsi Czerwienne, należy do Pogórza Spisko – Gubałowskiego. Stąd rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry. Na szczycie znjaduje się sanktuarium Ojców Paulinów, które powstało miejscu ich pustelni. Konstrukcja świątyni zadziwia architekturą, która wkomponowuje się w górski krajobraz. Zachwyca natomiast wnętrze, wykonane w całości z drewna. Rozpoczęcie jego budowy nastąpiło w roku 1985, a poświęcenie przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego w sierpniu 1991 roku. Msze święte: niedziele i święta: 8.00, 11.00, 16.00, dni powszednie: 7.00, 18.00 (zimą 17.00).

Remiza strażacka – Witów

Remiza została zbudowana w 1943. Jest to drewniana konstrukcja zrębowa, dach kryty gontem. Wieża strażacka jest konstrukcji słupowej. Wewnątrz remizy znajduje się dawne wyposażenie strażackie: motopompa konna i ręczna. Remiza działała w latach: 1945 – 1970, do czasu wybudowania nowej remizy strażackiej.

                      Lokalna     OrganizacjaTurystyczna                        "Chocholowski"

               Chochołów 40 
          34 – 513 Chochołów

            tel. 18 26 578 12

 e-mail: lotchocholowski@gmail.com

 Zarząd LOT:


PREZES: Bogdan Sroka

WICEPREZES: Kazimiera Bzdyk

SKARBNIK: Danuta Hudyga

      

Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk w Chochołowie

http://chocholowskilot.eu/photo/pobrane_hosting_5f12c6d53f10e.jpghttp://chocholowskilot.eu/photo/stret1_5fca3fd2a467d.png

                                                                             

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl