Jan Nepomucen
Święty Jan Nepomucen jest patronem dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów. Jest także patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów, przepraw, życia rodzinnego. Według tradycji ludowej jest świętym, który chroni również pola i zasiewy zarówno przed powodzią, jak i suszą. Z tego powodu figury św. Jana Nepomucena spotyka się nie tylko przy mostach i rzekach, ale i w okolicy skrzyżowań dróg, a także na placach publicznych i przy kościołach.
Okazała figura kamienna pod blaszanym daszkiem, wystawiona na pamiątkę Powstania Chochołowskiego w 1846 roku, pochodząca z warsztatu białopotockiego (koło Twardoszyna na Słowacji), o czym świadczą uskrzydlone główki putt na cokole - znak rozpoznawczy warsztatu. Nepomuk stoi odwrócony tyłem do Czarnego Dunajca, na znak pogardy dla mieszkańców tej wsi, którzy podjudzeni przez Austriaków zdradzili powstanie. O figurze pisał Jan Dobraczyński w swej książce "Kościół w Chochołowie". Krzysztof Strauchmann tak pisze o tych wypadkach:
Przy wjeździe do Chochołowa od strony Czarnego Dunajca znajduje się kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena, przez miejscowych nazywana też "Jan Zagniewany" albo "Jan obrócony zadkiem do Dunajca". Figura jest słynna przede wszystkim z tego, że ilustruje niechęć do mieszkańców Czarnego Dunajca, którzy z władzami austriackim przyszli tłumić powstanie chochołowskie.