MENU
Jesteś tutaj: PROJEKTY Muzeum na torach – odkrywamy dzieje kolei wąskotorowej na polsko-słowackim pograniczu LOT Chochołowski na wizycie studyjnej na Słowacji

LOT Chochołowski na wizycie studyjnej na Słowacji

W dniach 24-25 lipca 2018 r. przedstawiciele Lokalnej Organizacji Turystycznej Chochołowski wzięli udział w organizowanej w ramach mikroprojektu pt. Muzeum na torach – odkrywamy dzieje kolei wąskotorowej na polsko-słowackim pograniczu"wizycie studyjnej u partnera słowackiego Muzeum Orawskiego Pavla Országha Hviezdoslava w Dolnym Kubinie.

Głównym punktem wizyty była  Orawska Kolejka Leśna. Największą atrakcją, na którą czekali wszyscy uczestnicy był przejazd kolejką ze stacji Tanečník do stacji Przełęcz Beskid (ok. 3,5 km). Po dotarciu do stacji docelowej uczestnicy wyszli na znajdującą się w pobliżu wieżę widokową, aby podziwiać panoramę Orawy, a następnie udali się na zwiedzanie góralskiej chałupy pełniącej aktualnie funkcję uroczej stacji kolejowej. Jako drogę powrotną wybrano spacer ścieżką edukacyjną ze stacji Przełęcz Beskid do stacji Tanečník. Pierwszy dzień zakończył pobyt w Muzeum Kawy w Krušetnicy oraz zwiedzanie ekspozycji w Gajówce Hviezdoslava pod Babią Górą zarządzanej przez Muzeum Orawskie. Także w drugim dniu wizyty dyskusje na temat funkcjonowania kolejki wąskotorowej przeplatane były zwiedzaniem lokalnych atrakcji takich jak  Zamek Orawski i skansen wsi orawskiej w Zubercu oraz rejsem łodzią po Orawskim Jeziorze połączonym z krótką wycieczką na Slanicką Wyspę Sztuki.

W trakcie wizyty uczestnicy zapoznali się z doświadczeniami Muzeum Orawskiego Pavla OrszághaHviezdoslava w Dolnym Kubinie dotyczącymi przywracania do eksploatacji oraz udostępniania na cele turystyczne dawnej kolejki wąskotorowej w Orawskiej Leśnej. Zostaną one wykorzystane  przy budowie wspólnego produktu turystycznego dotyczącego kolei wąskotorowej na pograniczu polsko-słowackim. 

Fotografie: archiwum LOT Chochołowskiego

                      Lokalna     OrganizacjaTurystyczna                        "Chocholowski"

               Chochołów 40 
          34 – 513 Chochołów

            tel. 18 26 578 12

 e-mail: lotchocholowski@gmail.com

 Zarząd LOT:


PREZES: Bogdan Sroka

WICEPREZES: Kazimiera Bzdyk

SKARBNIK: Danuta Hudyga

      

Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk w Chochołowie

http://chocholowskilot.eu/photo/pobrane_hosting_5f12c6d53f10e.jpghttp://chocholowskilot.eu/photo/stret1_5fca3fd2a467d.png

                                                                             

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl