Jesteś tutaj: PROJEKTY Muzeum na torach – odkrywamy dzieje kolei wąskotorowej na polsko-słowackim pograniczu Możecie już zwiedzać „Muzeum na torach” w Starej Leśnej!

Możecie już zwiedzać „Muzeum na torach” w Starej Leśnej!

Muzeum Orawskie zarządza wąskotorową kolejką leśną, która zlokalizowana jest na obszarze gminy Orawska Leśna i Zakamenne na północy Słowacji w obszarze górzystym. Do pokonywania znacznych przewyższeń na stosunkowo krótkich odcinkach w kolejce tej został zastosowany system unikalny nie tylko na Słowacji, ale na skalę europejską i światową. Kolejka ta jest świadectwem dziejów leśnej kolei, transportu kolejowego, budowy obiektów kolejowych, przemysłu oraz gospodarki leśnej i fenomenem dokumentującym historię rozwoju leśnego transportu, która odeszła już w przeszłość. Kolejka jest zabytkiem narodowym, który został odnowiony w części w latach 2005-2007 i przywrócony do ponownego funkcjonowania w maju 2008 roku. Na odnowienie torów oraz konstrukcji inżynieryjnych Muzeum uzyskało dofinansowanie ze środków UE

We wnętrzu zrekonstruowanego i odnowionego w ramach mikroproejktu wagonu kolejki wąskotorowej umieszczona została mobilna wystawa. Ilustruje ona dawne przeznaczenie kolejki oraz jej wpływ na okolicę i życie mieszkańców. Częścią wystawy są eksponaty etnograficzne oraz dokumenty prezentujące związki z kolejkami na Słowacji i w Polsce. Wagon został wyposażony w specjalną platformę ułatwiającą korzystanie z niego i dostęp do ekspozycji na torach dla osób niepełnosprawnych.

Wystawa jest mobilna i według harmonogramu umieszczana w Orawskiej Kolejce Leśnej. Odrestaurowany i zrekonstruowany wagon kolejki wraz z utworzoną w nim wystawą na torach zostały uroczyście oddane dla zwiedzających podczas wydarzenia „Para buch – koła w ruch“ w dniu 09.09.2018 r. Uczestnicy mogli wziąć udział w załadunku drewna na wagony kolejki w tradycyjny sposób. Zaprezentowane zostały różne formy wykorzystania drewna, np. wykonanie rzeźb naturalnej wielkości w ramach pleneru oraz wyrób i wykorzystanie gwizdków jako instrumentu muzycznego, ale także narzędzia sygnalizacyjnego na kolei. Wystąpił zespół muzyczny, który przedstawił program z I połowy XX wieku. Zwiedzający poznali autentyczną muzykę z okresu, kiedy powstała kolejka. Podczas wydarzenia prezentowany był również miniaturowy model kolejki. Muzeum Orawskie w 2018 roku obchodziło 100 lat od powstania Orawskiej Kolejki Leśnej.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach mikroprojektu pt.  „Muzeum na torach – odkrywamy dzieje kolei wąskotorowej na polsko-słowackim pograniczu" wdrażanego wspólnie przez   Lokalną Organizację Turystyczną Chochołowski i Muzeum Orawskie z Dolnego Kubina. 

Fotografie: archiwum Muzeum Orawskiego

Lokalna Organizacja Turystyczna Chochołowski
Chochołów 40 
34 – 513 Chochołów
Zarząd LOT:
PREZES: Bogdan Sroka

WICEPREZES: Kazimiera Bzdyk

tel. 501492062,
e-mail: bzdyk.kazimiera@gmail.com

e-mail: lotchocholowski@gmail.com


 

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl